4. září 2022

KRIZOVÝ KOMPAS

expertního týmu generála Pavla

„Nevypadá to dobře. Nejsme sice v ekonomické krizi, ale sledujeme začátek energetické krize. Ceny energií podle expertů dále porostou a to se promítne jak na faktury domácností, tak do kondice českých firem. K tomu nám bude s peněženkami i nadále cloumat inflace. Čekají nás náročné měsíce, během nichž vláda musí lidem pomáhat a hlavně s nimi otevřeně komunikovat a vysvětlovat. Pomoc musí být rychlá a její získání snadné, jinak poroste frustrace a napětí mezi lidmi. Důležité je teď zachovat klid, jen tak všechno zvládneme.“

GENERÁL PETR PAVEL

Žijeme v těžké době. V Evropě je válka a na nás dopadá energetická krize a zdražování. Trápí nás chaos a nejistota z toho, co bude. Nejsem sice ekonom ani expert na energetiku, ale vím, jak se v krizi chovat. Svolat odborníky, vyslechnout si jejich doporučení, vybrat to nejpřijatelnější, rozhodnout a nést za to odpovědnost. A svá rozhodnutí jasně a srozumitelně komunikovat lidem. Tím jsem se řídil během své služby v armádě i zahraniční diplomacii a hodlám v tom pokračovat dál. Lidé se na mě obrací s mnoha dotazy, mají pocit, že jim stát nepomáhá. Já a můj poradní tým bychom jim rádi poskytli odpovědi, které jim zatím schází.

Kde jsme?

⟶ Nejsme ještě v ekonomické krizi, ale na začátku energetické krize. Skokově rostoucí ceny energií a jejich dopady na domácnosti a firmy jsou problémem číslo jedna, který se navíc teprve rozbíhá.
⟶ Druhým problémem je vysoká inflace, která se projevuje zdražováním ve všech oblastech. Oba problémy úzce souvisí s válkou na Ukrajině a vedou ke zhoršení ekonomické situace většiny domácností.
⟶ V evropských zásobnících je v tuto chvíli dostatek plynu pro nadcházející zimu, a nehrozí tedy jeho dlouhodobé výpadky. Nicméně cena plynu bez zásahů státu nebo EU zůstává vysoká.

CO NÁM HROZÍ?

⟶ Ochlazení ekonomiky v důsledku dlouhodobého zadlužování, vysoké inflace a stoupajících cen energií.
⟶ Vláda bude investovat množství prostředků do pomoci domácnostem i firmám, to ale prohloubí zadlužení a v důsledku zkomplikuje boj s inflací.
⟶ Rekordní ceny energií na burzách se v následujících měsících promítnou do rekordních cen energií pro domácnosti.
⟶ Energetická krize dopadne v podobě nákladů na energie na většinu odvětví průmyslu (proto mnohé firmy brzdí plánované investice). Naopak jiným se může dařit dobře.

CO DĚLÁME?

⟶ Vládní pomoc občanům už existuje, ale lidé se v ní často neorientují, nebo o ní dokonce vůbec nevědí. Podle expertů je pomoc pomalá a nedostatečná.
⟶ Vláda se zaměřila na řešení situace domácností, ale zatím nic nepodniká ohledně situace firem. Ty přitom velmi brzy budou muset omezovat výrobu kvůli energiím a pro některé z nich budou náklady likvidační.
⟶ Vláda už začala posilovat alternativní dodávky plynu, a to je dobře. V oblasti snižování energetické závislosti na Rusku činí vláda v tuto chvíli maximum možného.
⟶ V současnosti schvalujeme opatření, která reagují na situaci před několika měsíci. Raději bychom měli připravit opatření řešící situaci, která brzy přijde a postihne většinu domácností.

CO MŮŽEME DĚLAT?

⟶ Vláda by měla provést revizi veřejných výdajů a obnovit fiskální opatrnost. Firmám je možné pomoci s vysokými cenami energií.
⟶ Banky by mohly domácnostem a firmám nabízet překlenovací půjčky na energie za výhodnějších podmínek s podporou státu.
⟶ Pro zbavení se závislosti na ruských dodávkách plynu je klíčové využití plynu z Norska a zkapalněného plynu (LNG) především z nových holandských a německých terminálů.
⟶ Vláda by neměla vymýšlet nové způsoby podpory domácností, ve kterých se lidé nevyznají a jejichž realizace nás stojí cenný čas. Spíše by pomohlo změnit parametry současných sociálních dávek, jako je přídavek na dítě a příspěvek na bydlení, a nastavit jejich podmínky tak, aby lidem opravdu rychle pomáhaly.
⟶ Nástroje pomoci je třeba lépe komunikovat lidem, zjednodušit žádosti a vyplácení občanům a myslet na férovost podmínek (aby například lidé nepřišli o příspěvek na bydlení, protože se jim podařilo ušetřit na energiích). Mělo by dojít k výraznému personálnímu posílení kapacit úřadů práce.
⟶ Musíme co nejrychleji připravit daňovou reformu, díky které se bude lépe dařit snižovat zadlužení Česka.

CO Z TOHO PLYNE PRO VEŘEJNOST?

⟶ Není třeba se bát, že v zimě nebude čím topit. Může dojít jen ke krátkodobým výpadkům, ale i to je nepravděpodobné. Náklady na topení však budou vysoké, proto se vyplatí snížit teplotu vytápění v domácnostech a mít připravenou finanční rezervu na nedoplatky.
⟶ Zodpovědným přístupem je teď omezení všech zbytných výdajů, jako jsou dovolené v zahraničí, naopak není třeba omezovat nákupy běžných věcí a služeb za každou cenu, vedlo by to k dalšímu zpomalení ekonomiky.
⟶ Zdražování bude ještě nějakou dobu pokračovat, vývoj inflace bude záviset i na délce války na Ukrajině.
⟶ Občané by měli využít všech možností pomoci od státu, které mají (příspěvek na bydlení, přídavky na děti a podobně).
⟶ Je vhodný čas na revizi různých výdajů, finančních produktů a smluv a zajištění výhodnějších podmínek.
⟶ Domácnosti by měly zjistit, kudy jim nejvíce utíkají peníze, a nebát se investovat do řešení, která jim s úsporami pomohou. Na trhu existují firmy, které jim pomohou s administrativou i získáním dotací.

Expertní tým
proti krizi

Milena Jabůrková

Milena
Jabůrková

Vladimír Bezděk

Vladimír
Bezděk

Jan Hartl

Jan
Hartl

Zdeněk Tůma

Zdeněk
Tůma

David Marek

David
Marek

Michal Mareš

Michal
Mareš

Jakub Maščuch

Jakub
Maščuch

Lucie Poláková

Lucie
Poláková

David Vávra

David
Vávra

Newsletter generála Pavla

Odebírejte
novinky

Chcete dostávat čerstvé informace a pozvánky na mé akce? Přihlaste se k odběru novinek a mějte vždy ten nejlepší přehled.